Magyar űrhajós és magyar űrcsoki is lesz a Nemzetközi Űrállomáson

Facebook
Reddit
Email
WhatsApp

A Stühmer egyik különleges édessége, a Pillanat Korfu szelet lehet az első magyar édesség, ami eljut az űrbe. Ha minden a tervek szerint alakul, Kapu Tibor, a HUNOR Magyar Űrhajós Program kutatóűrhajósa a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) viszi magával ezt az egyedi ‘űrcsokit’, amely a NASA jóváhagyásával utazhat az űrbe.

A történet 2024 áprilisában indult, amikor a HUNOR program hivatalos támogatójává vált a Stühmer Kft. Olyan csokoládét készíteni, ami kibírja az űr sajátos körülményeit – nem kis kihívást jelentett a cég számára. A NASA szigorú szabályokat támaszt az űrhajóra felvitt élelmiszerekkel kapcsolatban is, így a csokinak el kell viselnie a súlytalanságot, a nyomáskülönbséget és a hőmérséklet-változásokat is.

A Stühmer nem ijedt meg a feladattól, a MATE ( Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem) kutatóival közösen kezdett el kísérletezni. Az eredmény: egy különleges változat a jól ismert Korfu szeletből, amit részben saját fejlesztéssel alakítottak át úgy, hogy megfeleljen az űrutazás követelményeinek.

Az Axiom Mission 4 és Kapu Tibor

Az Axiom Mission 4 (Ax-4) egy tervezett magánűrrepülés a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), amelyet az Axiom Space szervez a SpaceX és a NASA együttműködésével. A küldetés várhatóan 2025 tavaszán indul a floridai Kennedy Űrközpontból, és körülbelül 14 napig tart majd.

A legénység négy főből áll:

Peggy Whitson – parancsnok, az Axiom Space emberi űrrepülési igazgatója és korábbi NASA űrhajós.

Shubhanshu Shukla – pilóta, az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) űrhajósa.

Sławosz Uznański-Wiśniewski – küldetésspecialista, a Lengyel Űrügynökség és az ESA projektűrhajósa.

Kapu Tibor – küldetésspecialista, a HUNOR program magyar űrhajósa.

Kapu Tibor 1991. november 5-én született Vásárosnaményban, Magyarországon. Gépészmérnöki diplomáját a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen szerezte, majd polimertechnológiára szakosodott mesterképzésen vett részt.

Pályafutása során dolgozott a gyógyszeriparban, logisztikában és az autóiparban, ahol hibrid autók akkumulátorainak fejlesztésében vett részt. 2022-től az űrsugárzás elleni védelem területén tevékenykedett egy űrtechnológiai vállalatnál. 2024 májusában választották ki a HUNOR program keretében a következő magyar űrhajósnak, és jelenleg Houstonban készül a küldetésére.

kép forrása: axiomspace.com

Astro Garden Balaton
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.