Oxigén jelenlétét mutatták ki a legtávolabbi galaxisban

Facebook
Reddit
Email
WhatsApp
Oxigént találtak a legtávolabbi galaxisban

Csillagászok oxigén jelenlétét észleltek a JADES-GS-z14-0 nevű galaxisban, amely jelenleg a legtávolabbi galaxis, amit valaha felfedeztek. A galaxis elképesztően messze van: 13,4 milliárd fényévre tőlünk, amely azt elenti, hogy úgy látjuk, ahogyan 300 millió évvel az Ősrobbanás után létezett.

Mitől különleges ez a felfedezés?

A  galaxis sokkal fejlettebb, mint ahogyan egy ilyen korai időszakban várnánk (a világegyetem becsült kora 13,8 milliárd év) . Az oxigén jelenléte arra utal, hogy a galaxisban már sok csillag keletkezett és meghalt, hiszen ezek a folyamatok termelik az oxigénnél nehezebb elemeket. Két független csillagászcsoport, két külön tanulmányban észlelte az oxigént a galaxisban, a megfigyeléseket a chilei Atacama-sivatagban működő ALMA teleszkóppal végezték.

Hogyan keletkezik az oxigén?

A galaxisok életük elején főleg fiatal csillagokat tartalmaznak, amelyek könnyű elemekből – például hidrogénből és héliumból – állnak. Ezek a csillagok idővel nehezebb elemeket, például oxigént hoznak létre, majd amikor meghalnak, ezek az elemek szétoszlanak a galaxisban. Ezért az oxigén jelenléte azt mutatja, hogy a galaxisban már sok csillaggeneráció született és elpusztult.

„Ez olyan, mintha ott, ahol csecsemőkre számítunk, hirtelen egy tinédzsert találnánk” – mondta Sander Schouws, holland kutató, aki az egyik tanulmány első szerzője.

Ez a felfedezés is azt támasztja alá, hogy a galaxisok sokkal gyorsabban alakulnak ki, mint korábban gondoltuk.

forrás: skyatnightmagazine.com

Astro Garden Balaton
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.