Szinte érinti majd a Napot a NASA űrszondája

A NASA Parker Solar Probe űrszondája köszönhetően forradalmian új hőpajzsának, amely 1370 Celsius-fokos hőmérsékletet is elvisel, ismét rekordközelségben repül majd el a Nap előttt, érintve annak koronáját. A NASA összesen 3 napközeli repülésre tervezte járművét, amely első küldetését már sikerrel hajtotta végre, akkor 6 millió kilométerre közelítette meg a Napot. A 6 millió kilométer első hallásra soknak tűnik, de ha arányaiban tekintjük, akkor megdöbbentően közeli ez a találkozás. A Föld-Nap távolságot 1 méternek tekintve a Parker Solar Probe 4 cm-re repült el a Nap előtt 2024 novemberében.
Az újabb rekordot jelentő kísérlet szombaton várható, és mivel kommunikációs hatótávolságon kívül történik, az űrrepülésért felelős mérnöki csapat leghamarabb kedden délután kaphat majd észlelhető jelet az űrszondáról. A Parker űrszonda előreláthatólag 690 000 km/h sebességel szeli majd keresztül a világűrben a napkorona szélső régióját.
A kutatók abban reménykednek, hogy a Parkertől származó adatok segítenek majd feltárni az okait annak, hogy miért melegebb több százszor a Nap külső régiója a felszínénél, és mi mozgatja a napszelet, a töltött részecskék szuperszonikus áramlását, amely gyakran a földi kommunnikációs eszközökre is kockázatot jelent. A Parker űrszondát 2018-ban bocsátották fel, a tevek szerint 2025 végéig lesz majd szolgálatban. Az emberiség történetében ez a küldetés óriási jelentőséggel bír a Nap folyamatainak feltérképezésében, soha semmilyen ember alkotta tárgy nem került ennyire ‘tűzközelbe’. A Parker Solar Probe repülését nem kevesebb, mint 6 évtizednyi kutatómunka előzte meg.
Az űrszonda által rögzített hanganyag a Napról
Kapcsolat
Adatkezelés, részvétel
Ajánlott linkek
Hírlevél
Iratkozz fel hírlevelünkre az újdonságokért, soha nem spam-elünk!
Astro Garden Balaton © 2025 | Mindazok emlékére, akik csillagként ragyognak tovább.