Új törpebolygót azonosítottak Naprendszerünk peremén

Facebook
Reddit
Email
WhatsApp

Különleges égitestet fedeztek fel a csillagászok a Naprendszer távoli részén, a Neptunuszon túli térségben. A 2017 OF201 jelű objektum valószínűleg egy új törpebolygó, amely rendkívül elnyújtott pályán kering a Nap körül – és akár 1600 csillagászati egység (AU) távolságra is eltávolodik tőle! (1 AU = a Föld–Nap távolság.)

A kisbolygó mérete alapján (kb. 700 km átmérőjű) elérheti a törpebolygó státuszt, mint például a Pluto.

Ami igazán izgalmas: ez az objektum nem illeszkedik abba a mintázatba, amelyre alapozva a kutatók korábban feltételezték a rejtélyes Kilencedik bolygó (vagy Planet X) létezését. Ez a hipotetikus bolygó állítólag a Kuiper-övben található törpebolygók furcsa elrendeződését okozná a gravitációjával – de a 2017 OF201 pályája „kilóg a sorból”, a 2017 OF201  létezése és keringési pályája megkérdőjelezi a titokzatos Kilencedik bolygó létezését

A 2017 OF201 körülbelül 25 000 év alatt kerüli meg a Napot – vagyis csak nagyon ritkán kerül olyan közel, hogy észlelni tudjuk, így valószínűsíthető, hogy több száz hasonló objektum rejtőzik még a Naprendszer peremén.

forrás: newscientist.com

fotó forrása: Wikimedia

Astro Garden Balaton
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.