Húsz év után újraélesztették a Voyager-1 űrszonda hajtóműveit

Facebook
Reddit
Email
WhatsApp
Felélesztették a Voyager-1 űrszondát 20 év után működik a tartalék hajtómű

Hihetetlen, de igaz! A NASA mérnökei sikeresen beindították a Voyager–1 űrszonda tartalék hajtóműveit, amelyeket több mint 20 éve nem használtak  és már teljesen „halottnak” hittek.

A Voyager–1 közel 50 éve száguld a világűrben, rendkívül távoli területeket kutat az intersztelláris térben. A szonda fő hajtóművei az évtizedek során elhasználódtak, és a lerakódott anyagok miatt egyre kevésbé voltak képesek finom irányváltoztatásokat végezni. Ez súlyos problémát jelent, mert ilyen finom mozgási mechanizmusok nélkül a Voyager nem tudja pontosan a Föld felé irányítani az antennáját, ezért végleg megszakadhat vele a kapcsolat.

A NASA szakemberei technológiai bravúrt hajtottak végre a tartalék hajtóművek felélesztésével. Azok tökéletesen reagáltak a Földről küldött parancsokra, és ezzel stabilizálták a szonda helyzetét. A művelettel sikerült megakadályozni, hogy elveszítsük a kapcsolatot az emberiség egyik legambiciózusabb űreszközével.

A Voyager-1 küldetése

A Voyager–1 1977-ben indult útjára testvérével, a Voyager–2-vel együtt. Elsődleges küldetésük a Naprendszer külső bolygóinak feltérképezése volt — amit sikeresen teljesítettek is. Ezután továbbhaladtak, és ma már az intersztelláris térben haladnak, ahol a Nap hatása már alig érzékelhető. A Voyager–1 2012-ben lépte át a Naprendszer határát, míg a Voyager–2 2018-ban csatlakozott hozzá.

Ma a Voyager–1 több mint 47 milliárd kilométerrel jár tőlünk — ez az ember által épített, a Földtől legmesszebbre jutott eszköz. Útja során felbecsülhetetlen értékű adatokat gyűjtött bolygókról, mágneses terekről, kozmikus sugárzásról.

forrás: space.com

fotó: wikipedia

Astro Garden Balaton
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.